Kogo w dzisiejszych czasach stać na karmienie piersią?

Każda przyszła mama z radością i przyjemnością kompletuje wyprawkę dla swojego malucha. Pamiętam pranie, suszenie i prasowanie tych wszystkich maleńkich ubranek. Warto też pomyśleć karmieniu i przygotować się do niego jak najlepiej. Zobaczmy, co przygotowali dla nas producenci akcesoriów dla karmiących mam. No i na jaki wydatek trzeba się przygotować.

  1. Już do szpitala przyda się specjalna nocna koszulka do karmienia. A najlepiej 3. Może to być też piżamka ze spodniami, długimi lub krótkimi, jak lubisz. Cena od 50 zł na portalu aukcyjnym (przygotuj się na nadruki zwierzątek) po 330 zł.

Piżamka HOTmilk flavless, 329 zł/ lovemum.plHOTmilk Flawless, 329 zł

2. Następnie biustonosz. Szmaciany kupisz już za 20 zł. Ale jeśli masz duży biust przygotuj się na wydatek od 100 do nawet 500 zł.  Model poniżej może być twój już za 229. Oczywiście co najmniej 3 sztuki.

rocky_roadCake Lingerie, 229 zł

  1. Po bieliźnie czas na odzież. Od sukienek po szal, który zapewni komfortowe karmienie na spacerze. W wersji letniej i zimowej. W tym roku bardzo trendy były sukienki noszone przez „świeżą” mamę, księżnę Kate.

Szal Seraphine Madison, 229złSzal Seraphine Madison, 229zł

Bluza Mamatu, 175 złBluza Mamatu, 175 zł

Sukienka Seraphine Blossom, 179 złSukienka Seraphine Blossom, 179 zł

  1. Poduszka do karmienia niemowląt, tak zwana „fasolka”.

Poofi, 139 złPoofi, 139 zł

5. Laktator, pojemniki do przechowywania pokarmu, butelki i smoczki. Elektryczny sprzęt to nawet 500 zł, ale możesz też kupić ręczny, sporo tańszy. Butelka i smoczek powinny być tak skonstruowane, żeby nie zaburzać odruchu ssania u malucha. Sterylizator do butelek to kolejne 200 zł.

Laktator ręczny Avent, 160 złLaktator ręczny Avent, 160 zł

Pojemniki na pokarm Avent, 60złPojemniki na pokarm Avent, 60zł

Butelka Medela, 57 złButelka Medela, 57 zł

6. Wkładki laktacyjne, jednorazowe lub wielokrotnego użytku.

Wkładki laktacyjne jednorazowe, ok 15 złWkładki laktacyjne jednorazowe, ok 15 zł

Wkładki wielorazowe KoKoSi, ok 10 zł paraWkładki wielorazowe KoKoSi, ok 10 zł para

7. Herbatki i kawy dla karmiących mam, ziółka wspomagające laktację.

Herbata wspomagająca laktację, 14 złHerbata wspomagająca laktację, 14 zł

Kawa wspierające laktację, 11złKawa wspierająca laktację, 11zł

I jak, podliczyłaś już wszystko? I jak sądzisz, stać Cię na karmienie piersią? Bo z moich obliczeń wynika, że musisz wydać… 0 zł!

Wszystkie akcesoria, które wymienione są powyżej to zakupy całkowicie opcjonalne, serio. W dzisiejszych czasach lubimy sobie umilać i ułatwiać życie, w każdym jego aspekcie. Czemu więc nie robić tego z karmieniem niemowląt? Tak więc śliczne ubrania do karmienia są na pewno wygodne i funkcjonalne. Ale nie są konieczne, wystarczy rozpinana koszulka, albo po prostu podwinięcie bluzki do góry. Sprawdzone. Biustonosze do karmienia są wymyślone genialnie, ale bez nich też dasz radę. Zawsze też możesz przerobić normalne staniki na „karmniki” u krawcowej. Poduszka do karmienia bardzo mi pomogła w pierwszy miesiącu. I dokładnie tak długo była potrzebna. Ale zwykła poducha sprawdziłaby się pewnie tak samo. Jeśli nie planujesz długich okresów nieobecności nie zaprzątaj sobie głowy laktatorem. Absolutnie nie musisz odciągać mleka dla pobudzenia laktacji, ani tym bardziej żeby sprawdzić ile go jest albo jaki ma kolor! Jakby taka wiedza była komuś potrzebna do udanego karmienia to cycki byłyby przezroczyste i z podziałką. A dziecko karmione piersią nie musi mieć w buzi butelki ani smoczka ani razu. Moja córka przeskoczyła bezboleśnie na picie wody przez słomkę. Standardowe wyjścia na zakupy czy do fryzjera a nawet całonocne wesele da się zrobić bez odciągania mleka. Herbatki i kawki… jak myślisz, jaką kawką pobudzała laktację twoja prababcia? A jakie herbatki laktacyjne popijają karmiące matki w Afryce? No właśnie.

Oczywiście jeśli tylko masz funduszę i ochotę kupuj! Te rzeczy są śliczne i wygodne i na pewno umilą karmienie. Inaczej też ma się sprawa z nakładkami silikonowymi, laktatorami, muszlami laktacyjnymi i innymi akcesoriami, które pomagają w laktacyjnych problemach. Ale jeśli wszystko idzie dobrze, to potrzebujesz do karmienia piersią tylko dziecka i piersi. Takie to genialne i proste.

A co zrobić, żeby wszystko poszło dobrze?

Zamiast kompletować piersingową wyprawkę przygotuj naprawdę potrzebne rzeczy:

  1. Poczytaj, poznaj teorię, dowiedz się jak działa laktacja, jak działa karmienie piersią, jakie mogą wystąpić trudności i wątpliwości. Ale przede wszystkim jakie są korzyści, zdrowotne i emocjonalne, dla ciebie i maleństwa. To będzie największą motywacją.
  2. Znajdź numer telefonu do sprawdzonej położnej lub doradcy laktacyjnego.
  3. Umów się z koleżanką karmiącą piersią na spacer, podpatrz, jak ona to robi, wypytaj. Uprzedź, że będziesz do niej dzwonić z pytaniami albo po wsparcie.
  4. Poszukaj kobiet, które mają wiedzę i ochotę pomów. Może forum, grupa na Facebooku? Klub mam?
  5. Nastaw się, że wszystko się uda i rozluźnij. I ciesz się tymi chwilami, które są wspaniałe!


***

Dziękuję, że tu jesteś! Może zostaniesz jeszcze chwilkę?

Jeśli masz ochotę,

Dzięki!
Kasia

TATA
23 czerwca 2014
Tak sobie myślę: Abrakadabra
24 października 2014
Czego nie da ci Rodzicielstwo Bliskości
25 listopada 2015
Inline
Inline