Książki dla małej dziewczynki: o księżniczkach inaczej

Nie ma chyba takiej małej dziewczynki, która omija etap różu i księżniczek. U nas też się przewija ten temat, na przemian z rozbójniczkami, super bohaterkami, baletnicami i całą resztą. W zdrowych proporcjach. Także w księgarni. Na widok różu, brokatu, koron i diademów błyskają oczy Dziulkowskiej. I fajnie, tylko że zazwyczaj te książki dla dziewczynek są po prostu marne. A ja nie znoszę słabych książek . I przesłanie też często nie takie… Kojarzycie te obrazki, Śnieżka w chustce na głowie i podomce z miotłą zapitala w domu krasnoludków z wielkim uśmiechem, a oni w zamian mają dla niej bukiecik polnego kwiecia…  No nie, nie, nie! Na szczęście są książki z królewnami, które czyta się z przyjemnością. Czyli da się! My na razie czytamy tak:

KRÓLEWNA

Na zwykłym osiedlu pod zwykłym trzepakiem bawią się całkiem zwyczajne dzieciaki. Nagle dołącza do nich prawdziwa królewna. Na początku onieśmiela, jej pantofelki, tiule i klejnoty nie pasują do połatanych dżinsów, brudnych trampków i bazy ze starego koca. Szybko okazuje się, że Amelka jest nieśmiałą i samotną dziewczynką, nieszczęśliwą we wspaniałym zamku. Mimo, że ma zastępy pokojówek i ogromny pokój zabaw, to trzepak na szarym osiedlu jest dla niej najpiękniejszy.

książki dladziewczynki

Mądra, piękna książka o tym, że czasem można mieć wszystko, a nie mieć tego, co najważniejsze. Z charakterystycznymi ilustracjami Marianny Oklejak (“Basia” !). Krótka, ale pełna treści po brzegi.

książki dla dziewczynki

Królewna, Roksana Jędrzejewska- Wróbel, wydawnictwo Bajka

 

 

 

A JA NIE CHCĘ BYĆ KSIĘŻNICZKĄ

Małe dziewczynki lubią się bawić w teatr. I lubią odgrywać bajki o księżniczkach. Marysia też. Ma role dla całej rodziny. Dla dziadka, który chętnie zagra kościotrupa leżącego na podłodze. Dla taty, który może zostać rycerzem. Dla mamy i babci też. I wszyscy spodziewają się, że Marysia zagra główną rolę. Tylko, że ona wcale nie chce być księżniczką. Bo to nuda. O wiele fajniej być smokiem.

książki dla dziewczynki

Grzegorz Kasdepke mądrze prawi, że nie każda dziewczynka chce być księżniczką, i że to, co mamy w głowie jest ważniejsze niż to, co na niej. Obrazki- obłędne- jedyna i niepowtarzalna Emilia Dziubak.

książki dla dziewczynek

A ja nie chcę być księżniczką, Grzegorz Kasdepke, Nasza Księgarnia

 

 

LEGENDY POLSKIE DLA DZIECI W OBRAZKACH

Jak księżniczka, to może Wanda? Jak bajka, to może jedna z naszych pięknych legend? A jak książka, to czemu nie komiks? Niezmiennie nasza ulubiona od lat. Te legendy usypiają Dziulkę. Tata opowiada je już na autopilocie, włącza sobie głos i może przeglądać fejsa, serio. Dzięki tej książce fascynacja księżniczkami przeszła gładko w zachwyt nad smokami (ach, ten Wawelski). A do tego w komplecie są jeszcze Mity Greckie!

książki dla dziewczynek

Nikola Kucharska to kolejna ilustratorka, którą warto brać w ciemno. A ta książka to prawdziwy hit.

książki dla dziewczynek

Legendy polskie dla dzieci w obrazkach, Nikola Kucharska, Nasza Księgarnia

 

 

ROK W KRAINIE CZARÓW

Tutaj księżniczkę trzeba śledzić, miesiąc po miesiącu, wśród innych barwnych mieszkańców Krainy Czarów. To fajny pretekst, żeby posnuć historie.

książki dla dziewczynek

książki dla dziewczynek

Rok w krainie czarów, Maciej Szymanowicz, Nasza Księgarnia

 

 

KRÓLEWNA LENKA

Seria o królewnie Lence to małe, tanie książeczki (kosztują około 5 zł!). A jednak mają w sobie coś fajnego. Poruszają przeróżne, czasem trudne tematy. Strach, pojawienie się młodszego rodzeństwa, przyjaźń, dzielenie się, bycie grzeczną. Wszystko to bez moralizatorskiego sosiku, który dzieci wyczuwają na kilometr. Fajny język, dobre treści, ja tu widzę przemycone…rodzicielstwo bliskości!

książki dla dziewczynek

książki dla dziewczynek

Królewna Lenka, Aneta Krella-Moch, wydawnictwo Skrzat

 

A może polecacie jeszcze coś, czego nie znamy? 

 

 

 ***

Dziękuję, że tu jesteś! Może zostaniesz jeszcze chwilkę?

Jeśli masz ochotę,

Dzięki!
Kasia

Kosmiczne robale i inżynier z ryjem
8 stycznia 2015
Po prostu piersią
1 czerwca 2015
Tak sobie myślę: Abrakadabra
24 października 2014
Inline
Inline